Kedilerde Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kedilerde Mama Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Bir Yaşam Yiyeceklerden Başlar

İster eve bir kedi almış olun veya kediniz yeni bir yaşam evresine giriyor olsun, muhtemelen siz de kedisinin ihtiyacı olan uygun beslenmeyi alıp almadığını merak eden bir evcil hayvan sahibisiniz. Evcil hayvanınızın yüksek kaliteli, dengeli beslenmesini sağlamak, kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak anlamında yapabileceğiniz en iyi ve doğru şeylerden biridir.   

Kedinizin mutlu bir hayatı olması için bir evcil hayvan sahibinin önemli sorumlulukları vardır. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam ise doğru beslenme ile başlar. Kediniz bol miktarda suyun yanı sıra, yaşam aşamasına en uyun doğru kedi mamasına ihtiyaç duyar. Öğünlerinin daima protein ve karbonhidrat, vitamin, mineral ve belirli yağ türlerinin tümünü içerdiğinden emin olun. Kedinizin sindim sorunları, üriner sorunları varsa veya deri alerjilerine sahipse ya da ekstra diş bakımına ihtiyaç duyuyorsa, bu gereksinimleri karşılamak için özel olarak hazırlanmış özel gıdaları tercih edebilirsiniz.  

Kedinizin Mamasını Değiştirme

Çoğu kimse, kedilerin tüm yaşamları boyunca aynı mamayı yiyebileceğini düşünür. Gerçekte ise kedilerin beslenme ihtiyaçları bulunduğu yaşam evresi, aktivite seviyesi ve genel sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Örneğin, sodyum, protein ve yağ miktarı düşük kedi mamaları, ekstra bir - iki kilo vermesi gereken yaşlı kediler için harika olabilir. Ancak, aynı mama doğru büyüme için besin maddesi olarak farklı ihtiyaçları olan bir yavru için yeterli olmaz. 

Evimizi ve hayatımızı paylaştığımız sevimli hayvan dostlarımız kedilerin hayatlarına sağlıklı devam edebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenmeleri önemli ve gereklidir. Doğru mama seçimi kedinizin ömrü, sağlığı ve mutluluğu için hayati önem taşır.

Evcil kedilerin beslenmesinde çeşitlilik önemlidir, sağlıklı bir beslenme için katı gıdalar yeterli olmayabilir. Her zaman için iyi bir kuru mamayı iyi bir konserve ile desteklemek gerekir. Onlar için özel olarak hazırlanmış yeterli vitamin ve besinleri içeren gıdalarla düzenli bir şekilde beslenmesi büyük önem taşır. Veteriner hekimlerimizden mama tavsiyesi istemekten hiçbir zaman çekinmeyin.

Kedinize vereceğiniz mamayı seçmeden önce en doğru kararı verebilmeniz için önemli noktaları bir araya getirdik.

Kediler için mama seçerken nelere dikkat etmeli?

 • Kalitesiz mamalarda yüksek oranda bozulmayı önleyici kimyasallar kullanılır, bu tip mamalarda yağ asitleri ve “taurine” gibi ana besleyici maddelerin miktarı ise olması gerektiğinden azdır.
 • Merdiven altı üretim, açık mamalar vb. mamalar içeriklerinin aynı olduğunu iddia etseler de dahi kedinizin sağlığı için risk oluşturabilirler. Bilinen ve kalitesine güvendiğiniz mamalar her zaman tercihinizin üst sıralarını oluşturmalıdır.
 • Kedinin yaşına göre mama tercih edilmeli ve günlük beslenmesine yetecek miktarda verilmelidir. Yavru, yetişkin, kısır, yaşlı kedi maması çeşitleri vardır. Örneğin kedi genç ise protein, mineral  ve yağ ağırlıklı bir mamaya daha fazla ihtiyaç duyacaktır.
 • Yetişkin kedinizi yavru kediler için hazırlanan mamalarla beslemek böbrek ve karaciğer sorunları riskini beraberinde getirir. Kediniz 8-10 aylık olduğunda yetişkin kedi mamasına geçiş yapmanız gerekir. Mama geçişlerinde veteriner hekimlerinizin de fikrini alın.
 • Kedinize en uygun mamayı seçebilmenin ilk şartlarından biri onu iyi tanımazdan geçer. Yaşına, ırkına, sağlık ve kilo durumuna göre doğru mama değişkenlik gösterir.
 • Kediler bozulmuş etin tadını insanlara göre daha iyi ayırt edebileceğinden kalitesi ve tazeliğinden emin olunan mamalar kullanılmalıdır. Son kullanma tarihi ve üretim tarihine dikkat edilmelidir.
 • Doğuştan etobur oldukları için daha çok et ağırlıklı(tavuklu, balıklı, etli)mamalara ağırlık verilmelidir.
 • Alınan mamanın protein, yağ ve besin değerlerine dikkat edilerek uygun mama alınmalıdır.
 • Alerjisi olan kediler için mama alırken içerik mutlaka kontrol edilmelidir. Alerji yapan besinin mamada bulunmamasına özen gösterilmelidir.
 • Kuru mama yemek istemeyen kediler için aralarda ıslak mama vererek kuru mamadan tiksinmesi engellenmelidir. Sadece konserve mamayla beslenen bir kedinin diş rahatsızlıkları yaşaması kaçınılmazdır. Ayrıca bu durum bütçenize de büyük oranda zarar verecektir.
 • Mama seçiminde kedinizin damak tadını da göz ardı etmeyin. Kedinin mutluluğu için beğeneceği, yiyeceği, damak tadına uyacak mamalar tercih edilmelidir.
 • ”AAFCO” ibaresi kedi mamasının uygun koşullarda üretilmiş, sağlıklı mama olduğunu ifade eder. Bu ibareye dikkat edilerek mama alınmalıdır.
 • Aşırı karbonhidrat içeren mamalara temkinli yaklaşılmalıdır.
 • Su içme alışkanlığı olmayan kediler için ağırlıklı olarak kuru mama değil yaş mama tercih edilmelidir. Konserve mamalar yüzde 70 su içerirler ama tek başlarına sağlıklı bir beslenme için yeterli değillerdir. Kuru mama tercih ediliyorsa mutlaka yanında bir kap su bulundurulmalıdır.
 • Alınan mamanın içeriğinde sinir sistemi için faydalı olan magnezyum, kalsiyum dengesi ve kemik gelişimini sağlayan D vitamini, bağışıklık sistemi için gerekli fosforun bulunmasına dikkat edilmelidir.

Zararlı Yiyecekler

Muhtemelen kedilerin yemek masasında sizinle birlikte oturmaması gerektiğiyle ilgili birkaç nedeni siz de biliyorsunuzdur, örneğin insanların yediği yiyecekler onların sağlığı açısından iyi değildir, genellikle küçük hayvanlar için kalori açısından çok yüksektir ve bazı gıdalar kediler için zehirli olabilir. Dikkat etmeniz gereken pek çok zehirli yiyecek ve ev eşyası bulunmaktadır ancak burada dikkat edilmesi gereken en yaygın bazı gıda problemleri şunlardır: Soğan ve sarımsak zehirlidir ve kedilerde anemiye neden olabilir. Alkol, sadece çok az alınsa bile, kediler için zehirleyicidir. Bu gıdalardan birini aldıktan sonra kedinizin tuhaf davrandığını fark ederseniz, derhal veterinerinizi aramanız gerekir. 

Kaynak

Etiketler: kedi, mama, mama seçimi, kedilerde mama seçimi, petblog, petgross, köpek mamaları, mama sçeimi yaparken, köpeklerde mama seçimi nasıl yapılmalıdır, mamaların içeriği, kedi maması, kedi mamaları, ankara kedi maması, alo mama ankara
Şubat 03, 2020
Listeye dön